Istvánffy Benedek művészetét és annak korszakos jelentőségét sajnos csak nemrég fedezte fel a zenetörténész szakma. Ennek oka, hogy a fájdalmasan fiatalon elhunyt zeneszerzőnek mindössze tucatnyi műve maradt fenn, az értő nagyközönség számára csak az 1980-as és ’90-es években nyílt lehetősége arra, hogy műveit hanghordozón meghallgathassa.
A Győri Egyházmegyei Levéltár és a Győri Filharmonikus Zenekar azonban úgy gondolta, hogy itt az ideje, hogy a 18. századi zene e kivételes géniuszát ne csak a klasszikus zene rajongói, hanem minden kultúra iránt érdeklő győri is megismerhesse. Az Egyházmegyei Levéltár „Fogadja örökbe a múltját!” elnevezésű iratmentő programja keretében tavaly a Magyar Rádió, valamint Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap támogatásával megújulhatott IstvánffyJam virga Jesse florescitkezdetű karácsonyi graduáléjának kottája. A Győri Filharmonikus Zenekar pedig idén Istvánffy Benedek-bérletet indít, melynek hangversenyein a 18. század zeneóriásait: Mozartot, Bachot, Salierit és Händelt hallhat a nagyközönség.
E két törekvés szerencsés találkozása révén született meg az „Istvánffy Benedek. A 18. század magyar géniusza” című kiállítás. Az Egyházmegyei Levéltárban őrzött székesegyházi kottatárban lévő Istvánffy-művek – kiegészítve egy Veszprémben és két Kismartonban őrzött kottával – a Richter János Hangversenyteremben tekinthetők meg. Istvánffy Benedek jelenleg ismert összes műve még soha nem volt egy helyütt látható, talán ez adja a kiállítás egyik legnagyobb kuriózumát.
A tárlat 2016. szeptember 19-én nyílt meg. Ősz Gábor, a Győri Filharmonikus Zenekar igazgatóhelyettese a megjelent vendégek köszöntése után elmondta, hogy mikor új bérlet indításáról döntöttek, egyértelmű volt, hogy azt Istvánffy Benedekről nevezik el. A 18. század szinte egyetlen, európai mércével mérve is kiemelkedő magyar zeneszerzője Győr büszkesége is kell hogy legyen. Ezt követően felcsendült Istvánffy Benedek egy ifjúkori műve, Gregor Joseph WernerMissa Coena Dominimiséjéhez írott Gloria-tétele, melyet a győri bazilika Palestrina-kórusa és a Győri Filharmonikus Zenekar zenészei adták elő Katona Tibor székesegyházi karnagy vezényletével.
Dr. Lukácsi Zoltán, a Győri Hittudományi Főiskola rektora megnyitó beszédét egy személyes élménnyel kezdte. Mikor húsz évvel ezelőtt megvásárolta a számára akkor még ismeretlen Istvánffy Benedek Szent Dorottya-miséjét, akkor döbbenten kérdezte magától, ki ez a zseniális zeneszerző? Kiemelte, hogy mindannyiunk közös felelőssége, hogy Istvánffy Benedek örökségét ápoljuk: a levéltárosok feladata, hogy a meglévő kottákat megőrizzék és esetleg még újabbakra bukkanjanak; a zenetörténészeké, hogy művészetét feldolgozzák és kutassák; a zenészeké, hogy műveit eljátsszák és zeneszerető nagyközönségé pedig, hogy értően meghallgassák. Ezt követően Farkas Zoltán zenetörténész, a kiállítás kurátora végigkalauzolta a látogatókat a tárlaton. Farkas Zoltán elmondta, hogy Istvánffy Benedek kutatása során több zenetörténész – többek között Báros Kornél, Vavrinecz Veronika és Dobszay László – elévülhetetlen érdemeket szerzett abban, hogy Istvánffy Benedekről egyáltalán ma beszélhetünk, és vannak róla ismereteink.A kiállítást magyarázó tablók és a kor képzőművészeti emlékeiről készített fényképek teszik még élvezetesebbé.
A kiállítás kurátora Farkas Zoltán zenetörténész. A tárlatot Nemes Gábor főlevéltáros rendezte Csillag Dóra és Pollák Marianna kollégánk szakmai segítségével. Köszönjük a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum technikai segítségét is. A tárlat október 24-ig tekinthető meg a Richter János Hangversenyteremben. A kiálításról még itt, itt, itt és itt olvashatnak. Galéria:http://gyor.egyhazmegye.hu/hirek/4276/mult-es-jelen-termekeny-talalkozasa-istvanffy-benedek-eletmu-kiallitasa-a-richter-teremben
Fotók: Marcali Gábor (Győr Plusz), Arató György